Програми лікарні
Архів новин
<<< Березень
2019
>>>
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Громадянам
Інтернет-ресурси
Погода у місті

ДОТС-стратегія боротьби із туберкульозом


Актуальність теми

Туберкульоз – древня і підступна хвороба людства, яка і сьогодні, у XXI столітті, залишається однією з основних інфекційних причин смертності у світі. Туберкульоз в Україні становить серйозну загрозу здоров ю населення. Епідемічна ситуація почала погіршуватись з початку 90-х років XX сторіччя, а в 1995 році зареєстрована епідемія туберкульозу в Україні. Щорічно у світі 8-10 мільйонів осіб захворюють на туберкульоз, 2 мільйони осіб помирають від туберкульозу в разі поєднання його з ВІЛ-інфекцією. У всьому світі відзначається ріст туберкульозу, стійкого до протитуберкульозних препаратів.

ДОТ-кабінет забезпечує контрольоване лікування хворих на туберкульоз, що не виділяють збудника ТБ і одержують лікування в амбулаторних умовах.

ДОТ- лікування під безпосереднім наглядом медпрацівника. ДОТ-кабінет організований у складі поліклініки, що здійснює діагностику туберкульозу і забезпечують амбулаторне контрольоване лікування хворих на туберкульоз.

Наказом №927 від 07.12.2009 р. «Про затвердження положення про кабінет контрольованого лікування хворих на туберкульоз на амбклаторному етапі» затверджено положення прог ДОТ-кабінет і його матеріально-технічне оснащення.

Основні завдання і функції ДОТ-кабінету


1. Видача протитуберкульозних препаратів відповідно до призначень лікаря-фтизіатра і контроль за їх прийомом.
2. Ведення форми первинної облікової документації «Медична карта лікування хворого туберкульозом ТБ 01».
3. Спостереження за станом здоров я хворого, переносимістю ним ПТП. У разі потреби – напрям хворого до дільничого фтизіатра.
4. У разі переривання хворим лікування – повідомлення відповідної протитуберкульозної установи для з ясування причин переривання лікування.
5. Формування позитивного відношення до лікування серед хворих на туберкульоз за підтримки міжнародних та національних неурядових організацій, які працюють у сфері протидії туберкульозу і надають харчові або гігієнічні набори та ін. у разі відсутності пропусків відвідування ДОТ-кабінету.
6. Надання районному фтизіатрові і керівникові установи охорони здоров я, у складі якого створений ДОТ-кабінет, звітів за результатами роботи кабінету, у тому числі про використання протитуберкульозних препаратів.
7. Внесення пропозиції керівнику установи охорони здоров я, у складі якої створений ДОТ-кабінет і керівнику відповідної протитуберкульозної установи щодо підвищення ефективності діяльності ДОТ-кабінету на даній території.
8. Участь в співпраці з питань надання послуг контрольованого амбулаторного лікування хворим на туберкульоз, згідно із законодавством України, загально-державною та регіональних програм з протидії захворюванню туберкульозом з міжнародними і неурядовими організаціями.

Організація роботи ДОТ-кабінету

Контроль за організацією роботи і постачанням в ДОТ-кабінет протитуберкульозних препаратів та їх використанням здійснюють заступник головного лікаря та районний фтизіатр.

При первинному відвідуванні ДОТ-кабінету хворим необхідно розповісти про те, що прийом препаратів проходитиме тут та під наглядом медичної сестри. Слід обговорити з пацієнтом питання, пов язані з графіком відвідування ДОТ-кабінету, запропонувати слушний час для відвідування кабінету, спосіб зв язку з ним.

Після прийому хворим медпрепаратів медична сестра ДОТ-кабінету повинна переконатися, що пацієнт проковтнув препарат. Для цього необхідно поставити питання на яке хворий не зможе відповісти односкладово, тобто «ТАК» або «Ні». Потім у присутності пацієнта медсестра робить відмітку в ТБ 01. Коли хворий бачить, що відмітка про прийом препарату зроблена в його присутності, то це служить додатковим стимулом та наочним нагадуванням, оскільки він бачить, що кожен прийом препарату фіксується. Співпраця між пацієнтом і медпрацівником відіграє важливу роль в досягненні успіху лікування. Необхідно спілкуватися з пацієнтом щодня для того, щоб вчасно виявляти причини можливого припинення лікування або перші симптоми побічних реакцій.

Класифікація побічних реакцій на протитуберкульозні препарати

Медичні сестри, що беруть участь в лікуванні хворих на ТБ повинні:
• Знати про можливі побічні реакції на прийом протитуберкульозних препаратів;
• Спостерігати за хворим для своєчасного виявлення серйозних побічних реакцій;
• Роз яснювати хворим, як розпізнати побічні реакції, і пояснювати разом з тим, що виникають вони не часто;
• Морально підтримати хворого і членів його сім ї.

Побічні ефекти протитуберкульозних препаратів зустрічаються не часто, але у деяких пацієнтів можуть виявлятися у дуже важкій формі. Як правило, при розвитку легких побічних ефектів лікування протитуберкульозними препаратами можна продовжувати.

Принципи лікування туберкульозу

Своєчасно розпочате і правильно проведене лікування хворого на туберкульоз дозволяє попередити інвалідність, можливі ускладнення, а також летальний кінець. Окрім цього, лікування туберкульозу дозволяє знизити масштаби поширення захворювання, що надзвичайно важливо для суспільства.

Основні принципи лікування туберкульозу:
• Етапність (інтенсивна фаза і підтримуюча фаза);
• Комплексність (призначення одночасно 4-5 ПТП);
• Тривалість (не менше 6 місяців);
• Контрольованість (прийом ПТП в присутності медичного працівника).

Лікування туберкульзу проходить в 2 етапи: інтенсивна фаза(ІФ) і підтримуюча фаза(ПФ).

ІФ проводиться в стаціонарі протитуберкульозного закладу. Під час ІФ лікування відбувається швидка загибель МБТ, внаслідок чого хворі перестають бути заразними і їх клінічний стан покращується. У цій фазі хворим призначається не менше 4 ПТП. ПФ проводиться амбулаторно, в поліклініці за маісцем проживання пацієнта. У ПФ лікування потрібна менша кількість ПТП, але впродовж більш тривалого часу. Основна кількість МБТ гине в перші два місяці(ІФ лікування). Проте в організмі хворого зберігається частина МБТ, які тривалий час можуть перебувати в неактивному стані. З метою впливу на неактивні форми МБТ необхідно продовжувати курс лікування (ПФ). При недотриманні термінів лікування, мікобактерії, що збереглися, можуть викликати новий епізод туберкульозу а придбати стійкість до препаратів.

Під час лікування пацієнт отримує добову дозу усіх препаратів в один прийом відповідно до схеми лікування.

Найчастіше хворий приймає препарати уранці натщесерце.

Лікування під безпосереднім наглядом є ключовим компонентом і має на увазі, що пацієнт приймає препарати обов язково під контролем медпрацівника, як правило, медичної сестри.

Дуже важливо дотримуватись тривалості лікування і проконтролювати прийом усіх доз призначених ПТП.

До протитуберкульозних препаратів 1 ряду відносяться: ізініазід (Н), рифампіцин, піразинамід, этамбутол, стрептоміцин.

Після визначення категорії, хворим призначається стандартний режим лікування. Слід пам`ятати, що всі люди індивідуальні і мають свої характерологічні особливості і життєві цінності!Туберкульоз виліковний, але потрібен час і бажання лікуватись.


Оголошення
Випадковий альбом
Лікарня у цифрах
Станом на січень 2019 року основні показники роботи медичного закладу такі:

Демографічні показники станом на початок року становлять: народжуваність – 9,2 ; смертність - показник уточнюється; малюкова смертність – 4,07%о ( обласний показник – 7,5%о).
Поліклініку відвідало 1058977 осіб.
Виконано 50550 флюорообстежень, план обстежень на флюорографі виконано відповідно на 102%.

У стаціонарних відділеннях медичного закладу за звітний період проліковано 14507 осіб, в тому числі прийнято пологів - 777.
План ліжко-днів виконано на рівні 100,51%.