Щорічно з 1 по 7 серпня з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я проводиться Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. Приводом для його впровадження стало прийняття в 1990 році Інносентійської Декларації ВООЗ і ЮНІСЕФ, спрямованої на охорону, заохочення та підтримку грудного вигодовування.

Тиждень підтримки грудного вигодовування був задуманий як стратегичний метод підтримки грудного вигодовування, пожвавлення і відновлення практики годування грудьми.

Сьогодні Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування проводиться у більш ніж 170 країн світу, його мета – інформувати жінок про користь грудного вигодовування для здоров’я їх дітей.

В Україні тижні підтримки грудного вигодовування проводяться з 2001 року, щороку з’являеться нове цікаве гасло тижня.

Тема Всесвітнього тиждня грудного вигодовування в 2018 році: «Годування грудьми – основа життя».

Мета заходу:
Привернути увагу суспільства та наголосити на важливості підтримки грудного вигодовування на всіх рівнях: родини, громади, системи охорони здоров’я, роботодаців, суспільства та держави.
Створити дружню, підтримуючу атмосферу для жінок, які годують грудьми, та їх родин.
Інформувати про те, як грудне вигодовування пов’язане з питаннями харчування, продовольчої безпеки та подолання бідності.

Грудне вигодовування запобігає голоду та недоїданню в усіх його проявах і гарантує безпеку харчування для немовлят, навіть у час кризи. Без необхідності збільшувати витрати сім’ї грудне вигодовування є недорогим способом годування немовлят, воно сприяє подоланню бідності. Харчування, продовольча безпека та подолання бідності є основою реалізації програми Організації Об’єднаних Націй «Цілі Сталого Розвитку».

Як відомо, перші 2-3 роки життя малюка мають вирішальну роль для його нормального фізичного та розумового розвитку. Дитячий організм віком до трьох років особливо чутливий до наслідків неправильного харчування, адже в цей період відбувається надзвичайно інтенсивний ріст тіла. Імунна система малюків сформована не повністю, що створює ризик виникнення інфекцій. Саме в цей період закладаються основи фізичних, розумових та емоційних проявів дитини. Неповноцінне природне харчування дитини раннього віку призводить до серйозних дефектів, в тому числі у затримці розвитку моторики та пізнавальних здібностей, проблем поведінки, концентрації уваги та нерозвинутим соціальним навичкам.

Для забезпечення повноцінного розвитку, росту та здоров’я малюків протягом перших шести місяців життя слід годувати виключно грудним молоком, тобто з раціону дитини мають бути виключені всі види їжі та напоїв, окрім грудного молока.

Грудне молоко є ідеальною їжею для малюків, а грудне вигодовування є частиною репродуктивного процесу, який має велике значення для здоров’я матерів.

На сьогодні, майже 96,4% дітей, що народились в акушерських відділеннях Херсонської області перебувають на виключно грудному вигодовуванні, середній показник по Україні 94,0%. Для пропагування цього виду вигодовування в Україні розроблена програма щодо присвоєння закладам охорони здоров’я звання “Лікарня, доброзичлива до дитини”. Статус «Лікарня, доброзичлива до дитини» отримують закдади, в яких створені сприятливі умови для успішного початку, заохочення і підтримки грудного вигодовування і постійно впроваджуються нові сучасні перинатальні технології.

А саме:
• підготовка майбутніх батьків до пологів,
• партнерські пологи, використання індивідуальних пологових залів,
• поінформована згода батьків, зменшення медикаментозного навантаження під час пологів, вільний вибір позиції в пологах,
• раннє прикладання дитини до грудей матері, контакту шкіра до шкіри протягом 2-х годин,
• спільне перебування з матір’ю та виключно грудне вигодовування протягом перших 6 місяців,
• підтримка теплового режиму дитини,
• профілактика болю у новонародженої дитини,
• участь обох батьків в догляді за немовлям,
• рання виписка з пологового стаціонару.

В Херсонській області такий статус мають 16 закладів охорони здоров’я, що складає 41 % від лікувальних установ, в яких надається медична допомога матерям і дітям (в Україні налічується 417 закладів, що складає 30,4 %). Зокрема, статус « Лікарня, доброзичлива до дитини» мають всі родопомічні заклади, районні дитячі поліклініки та дитячі стаціонари міста Херсону, ЦРЛ Бериславського, Великоолександрівського, Генічеського, Голопристанського, Каховського, Скадовського районів, міста Нова Каховка, родопомічний заклад Херсонської Обласної клінічної лікарні та дитяча Обласна Клінічна лікарня.

Кількість дітей, що народжуються саме в таких лікарнях в області сягає 85,8 %, середньо український показник – 76,8 %.

Всі заходи направлені на збільшення кількості нормальних пологів, народження здорової дитини, зменшення захворюваності дітей, зменшення кількості післяпологових ускладнень у матерів.

Так в акушерських відділеннях Херсонської області за останні роки виросла кількість партнерських пологів до 79,5%, виросла кількість нормальних пологів до 71 %, протягом останніх семи років не реєструється випадків гнійно-септичної захворюваності серед новонароджених та породіль, зменшився показник захворюваності дітей першого року життя.

Саме перші години життя визначають психоемоційний розвиток та формування особистості дитини в подальшому.

Грудне вигодовування – основа становлення близьких, довірчих відносин між матір’ю та дитиною, спосіб їх спілкування, що підвищує здатність дитини до соціальної адаптації.

Почуття комфорту і захищеності у дитини з перших хвилин життя може формувати тільки контакт з матір’ю, прикладання до грудей відразу після народження.

Раннє прикладання новонародженого до грудей матері, контакт «шкіра до шкіри» сприяють більш тривалій і успішній лактації, фізіологічному становленню мікрофлори, формуванню почуття прив’язаності матері до дитини.

Грудне молоко містить імунобіологічні фактори, які сприяють формуванню імунітету дитини, захищають від інфекційних захворювань.

Діти, яких вигодовували грудьми, значно рідше мають алергічні захворювання, хвороби органів дихання (пневмонія, бронхіальна астма), шлунково-кишкового тракту (панкреатит, холецистит), інфекційні кишкові захворювання, цукровий діабет, зайву вагу тіла.

Грудне вигодовування має неперевершений позитивний вплив на формування нервової системи новонародженої дитини. Так, поліненасичені жирні кислоти грудного молока розглядаються як «прискорювач» дозрівання і розвитку центральної нервової системи.

З грудним молоком дитина отримує так звану ендокринну дотацію гормонів, що також сприяє дозріванню нервової системи, легенів, сітківки очей, шлунково-кишкового тракту, забезпечують профілактику анемії у дітей грудного віку.

Годування грудьми має важливі переваги для здоров’я матері, в післяпологовому періоді зменшує ризик кровотеч, зменшує ризик анемій, сприяє профілактиці гнійно-септичної захворюваності, профілактиці маститу, мастопатій, пухлин молочної залози, онкологічних захворювань матки і яєчників у майбутньому, запобігає незапланованій вагітності.

Грудне вигодовування має економічні переваги для всієї сім’ї:
• Економить сімейний бюджет не тільки на купівлі молочних сумішей, а також ліків для дитини, ризик захворіти у якої набагато вище при годуванні молочними сумішами.
• Напевно, найбільшою перевагою грудного вигодовування є формування почуття взаєморозуміння, любові і прив’язаності матері і дитини, здоров’я дитини і її життєвий успіх. Діти, які годувались грудьми матері, більш легко встановлюють контакт з оточуючими, мають більш високий індекс інтелектуального розвитку, що сприяє життєвому успіху. Тільки годуючи дитину грудьми, жінка відчуває ні з чим не зрівняне щастя материнства.

У світі, повному нерівності, криз та бідності, грудне вигодовування вважається основою міцного здоров’я немовлят та їх матерів на все життя.

Підтримка грудного вигодовування на всіх рівнях має важливе значення для здоров’я суспільства в цілому і сприяє досягненню майбутніх Цілей Сталого розвитку тисячоліття.