Щорічно з 1 по 7 серпня з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я проводиться Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування. Приводом для його впровадження стало прийняття в 1990 році Інносентійської Декларації ВООЗ і ЮНІСЕФ, спрямованої на охорону, заохочення та підтримку грудного вигодовування.

Тиждень підтримки грудного вигодовування був задуманий як стратегічний метод підтримки грудного вигодовування, пожвавлення і відновлення практики годування грудьми.

Сьогодні Всесвітній тиждень підтримки грудного вигодовування проводиться у більш ніж 170 країн світу, його мета – інформувати жінок про користь грудного вигодовування для здоров’я їх дітей.

Як відомо, перші 2-3 роки життя малюка мають вирішальну роль для його нормального фізичного та розумового розвитку. Дитячий організм віком до трьох років особливо чутливий до наслідків неправильного харчування, адже в цей період відбувається досить інтенсивний ріст тіла. Імунна система малюків сформована не повністю, що створює ризик виникнення інфекцій. Саме в цей період закладаються основи фізичних, розумових та емоційних проявів дитини. Неповноцінне природне харчування дитини раннього віку призводить до серйозних дефектів, в тому числі у затримці розвитку моторики та пізнавальних здібностей, проблем поведінки, концентрації уваги та нерозвинутим соціальним навичкам.

Для забезпечення повноцінного розвитку, росту та здоров’я малюків протягом перших шести місяців життя слід годувати виключно грудним молоком, тобто з раціону дитини мають бути виключені всі види їжі та напоїв, окрім грудного молока. Грудне молоко є ідеальною їжею для малюків, а грудне вигодовування є частиною репродуктивного процесу, який має велике значення для здоров’я матерів.

На сьогодні, майже 98,3% дітей, що народились в акушерському відділенні нашої лікарні перебувають на грудному вигодовуванні, середній показник по Херсонській области 94,4%, середньоукраїнський показник складає 94 %. Для пропагування цього виду вигодовування в Україні розроблена програма щодо присвоєння закладам охорони здоров’я звання “Лікарня, доброзичлива до дитини”.

Акушерське відділення КЗ «ХМКЛ ім.О.С.Лучанського» отримало звання “Лікарня, доброзичлива до дитини” в 2003 році і протягом наступних 14 років постіно працює над впровадженням нових сучасних технологій перинатального догляду. А саме:
• підготовка майбутніх батьків до пологів,
• партнерські пологи, використання індивідуальних пологових залів,
• поінформовану згоду батьків, зменшення медикаментозного навантаження під час пологів, вільний вибір позиції в пологах,
• викладання дитини на живіт матері відразу після народження,
• раннього прикладання дитини до грудей матері, контакту шкіра до • шкіри протягом 2-х годин,
• спільному перебуванню з матір’ю з моменту народження,
• виключно грудне вигодовування протягом перших 6 місяців,
• підтримка теплового режиму дитини,
• профілактика болю у новонародженої дитини,
• участь обох батьків в догляді за немовлям,
• використання індивідуальних післяпологови палат,
• рання виписка з пологового стаціонару.

Всі заходи направлені на збільшення кількості нормальних пологів, народження здорової дитини, зменшення захворюваності дітей, зменшення кількості післяпологових ускладнень у матерів.

Так, в акушерському відділенні КНП «ХМКЛ ім.О.С.Лучанського» за останні роки виросла кількісь партнерських пологів до 79%, виросла кількість нормальних пологів до 71,1%, протягом останніх семи років не реєструється випадків гнійно-септичної захворюваності серед новонароджених та породіль, зменшився показник захворюваності новонароджених.

Саме перші години життя визначають психоємоційний розвиток та формування особистості дитини в подальшому.

Грудне вигодовування – основа становлення близьких, довірчих відносин між матір’ю та дитиною, спосіб їх спілкування, що підвищує здатність дитини до соціальної адаптації.

Стресс, який дитина переносить під час народженння, незрівняний по силі ні з однією стресовою дією у наступні роки життя. Тому перше, що дитина повинна відчути і побачити в цьому новому для неї і незнайомому світі, має бути материнське тепло, обличчя і голос матері. Почуття комфорту і захищенності у дитини з перших хвилин життя може формувати тільки контакт з матір’ю, прикладання до грудей відразу після народження.

Раннє прикладання новонародженого до грудей матері, контакт «шкіра до шкіри» сприяють більш тривалій і успішній лактації, фізіологічному становленню мікорофлори, формуванню почуття прив’язаності матері до дитини.

Природнє вигодовування – єдиний спосіб годування дитини, який має унікальний біологічний вплив на її здоров’я, воно незамінне для забезпечення повноцінного розвитку і росту дитини.

Грудне молоко містить імунобіологічні фактори, які сприяють формуванню імунітету дитини, захищають від інфекційних захворювань.

Діти, яких вигодовували грудьми, значно рідше мають алергічні захворювання, хвороби органів дихання (пневмонія, бронхіальна астма), шлунково-кишкового тракту (панкреатит, холецистит), інфекційні кишкові захворювання, цукровий діабет, зайву вагу тіла.

Грудне вигодовування має неперевершений позитивний вплив на формування нервової системи новонародженої дитини. Так, поліненасичені жирні кислоти грудного молока розглядаються як «прискорювач» дозрівання і розвитку центральної нервової системи.

З грудним молоком дитина отримує так звану ендокринну дотацію гормонів, що також сприяє дозріванню нервової системи, легенів, сітківки очей, шлунково-кишкового тракту, забезпечують профілактику анемії у дітей грудного віку.

Годування грудьми має важливі переваги для здоров’я матері, в післяпологовому періоді зменшує ризик кровотеч, зменшує ризик анемій, сприяє профілактиці гнійно-септичної захворюваністі, профілактиці маститу, мастопатій, пухлин молочної залози, онкологічних захворювань матки і яєчників у майбутньому, запобігає незапланованій вагітності.

Грудне вигодовування має економічні переваги для всієї сім’ї:
• Економить сімейний бюджет не тільки на купівлі молочних сумішей, а також ліків для дитини, ризик захворіти у якої набагато вище при годуванні молочними сумішами.
• Напевно, найбільшою перевагою грудного вигодовування є формування почуття взаєморозуміння, любові і прив’язаності матері і дитини, здоров’я дитини і її життєвий успіх. Діти, які годувались грудьми матері, більш легко встановлюють контакт з оточуючими, мають більш високий індекс інтелектуального розвитку, що сприяє життєвому успіху.

Тільки годуючи дитину грудьми, жінка відчуває ні з чим не зрівняне щастя материнства.

Підтримка грудного вигодовування на всіх рівнях має важливе значення для здоров’я суспільства в цілому, збереження генофонду нації і сприяє досягненню майбутніх Цілей Сталого розвитку тисячоліття.