30 травня 2019 року у закладі відбулась міська кардіологічна конференція за участю сімейних лікарів, кардіологів та ендокринологів міста. Тему лікування фібриляцій передсердь новітніми антикоагулянтними препаратами, питання профілактики порушень мозкового кровообігу на тлі порушення серцевого ритму доповіла завідуюча кардіо-ревматологічного відділення міського Центру серця, головний експерт з питань кардіології Управління охорони здоров`я ХМР – Миргородська Л.І.

Коментарій. Фібриляція передсердь – порушення ритму серця, пов`язане з небезпекою двох основних ускладнень: системних тромбоемболій, а також тахікардіоміопатій, коли переважно на тлі високої частоти серцевих скорочень розвиваються порушення функцій міокарда та серцева недостатність. Серед аритмій серця фібриляція передсердь вирізняється надзвичайним різноманіттям клінічних особливостей, які визначають ведення хворих. Це порушення ритму може спостерігатися при багатьох серцевих і несерцевих захворюваннях, бути симптоматичним або безсимптоматичним, гемодинамічно значущим або ні, проявлятися короткими епізодами або зберігатися протягом усього подальшого життя пацієнта, виникати з різною частотою епізодів, поєднуватися з іншими аритміями, діагностуватися в умовах надання невідкладної допомоги у стаціонарі, поліклініці чи під час диспансерного огляду. Клінічна практика щоденно спонукає лікаря приймати рішення в особливих ситуаціях, які не завжди розглядаються в узгоджених рекомендаціях. Поширеність фібриляції у загальній популяції становить 0,4-1%, вона збільшується в міру старіння популяції та досягає 8% після 80 років. Середній вік пацієнтів з фібриляцією передсердь становить 75 років, а близько 70% хворих мають вік від 65 до 85 років.

Отже, фібриляція передсердь – не лише аритмологічна, а й загально терапевтична та геронтологічна проблема, яка характеризується високою смертністю, захворюваністю, суттєвим ризиком виникнення інвалідизуючих ускладнень і тому має колосальне медико-соціальне значення. Причому підходи до розв`язання цієї проблеми і терапевтичні пріоритети нерідко поширюються далеко за межі електрофізіології серця. Потужний стимул для удосконалення лікування хворих з фібриляцією передсердь – величезні витрати на ведення пацієнтів із цим порушенням ритму, передусім зумовлені частими госпіталізаціями. З огляду на те, що фібриляція передсердь суттєво погіршує прогноз виживання та якість життя хворих, доцільність лікування цього порушення ритму безперечна.

Матеріал підготувала

лікар-кардіолог п-ки №1

районний кардіолог

Л.Д. Карпенко