Туберкульоз – це хронічне інфекційне захворювання, при якому в уражених органах і тканинах виникає запалення, що впливає на весь організм. За статистикою в Україні щорічно вперше діагностують туберкульоз 32 тисячам осіб. Кожного дня реєструють 88 нових випадків захворювання.

Збудником туберкульозу є мікобактерія туберкульозу, яка передається переважно повітряно-краплинним щляхом від хворої людини до здорової. Після потрапляння мікобактерії туберкульозу в організм людини захворювання зазвичай не розвивається, тому що міцна імунна система контролює інфекційний процес і не дозволяє збуднику розмножуватись. Але за умови ослаблення імунітету мікобактерії можуть почати розмноження. На туберкульоз частіше хворіють особи без визначеного місця проживання, особи, які звільнені з установ кримінально-виконавчої служби, біженці, переселенці, члени малозабезпечених сімей, хворі на цукровий діабет, хронічні захворювання легень, наркозалежні люди та контактні з хворими на туберкульоз.

Захворювання на туберкульоз можливо запідозрити, якщо у пацієнта є наступні симптоми:

 • кашель з мокротою більше 2-х тижнів;
 • потовиділення вночі;
 • немотивована слабкість;
 • безпричинна втрата ваги;
 • субфебрильна температура тіла без видимих причин.

При підозрі на туберкульоз необхідно пройти  рентгенологічне обстеження органів грудної клітини та дворазове дослідження мазків мокротиння на мікобактерію туберкульозу.

 

Флюорографічне або рентгенологічне дослідження органів грудної клітини є цілком безпечним для дорослої людини. Треба пам`ятати, що до туберкульозу схильні люди з ослабленою або виснаженою імунною системою. Якщо у Вас запідозрили туберкульоз легень під час профілактичного дослідження, проте у Вас відсутні основні симптоми туберкульозу і Вам важко повірити в цей діагноз – треба пам`ятати, що на ранній стадії туберкульоз часто протікає без симптомів і виявляється тільки на рентгенограмі. Виявлений на ранніх стадіях туберкульоз захищає оточуючих від розповсюдження інфекції та дає можливіть повністю вилікуватись.

Профілактика туберкульзу включає:

 • відмову від шкідливих звичок;
 • дотримання здорового способу життя;
 • повноцінне харчування;
 • збалансований режим праці, відпочинку та фізичні навантаження.

Сьогодні для виявлення туберкульозу у пацієнтів із відповідними симптомами закуплено системи GeneXpert для Херсонської, а також, Одеської, Дніпропетровської областей в рамках реалізації гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Наразі такий апарат є у Херсонському обласному  протитуберкульозному диспансері. Таким чином, це автоматичний модульний аналізатор, який може бути представлений в 2-,4,8, і 16-канальній конфігурації. Людині з підозрою на туберкульоз необхідно здати зразок мокротиння, який медичний працівник поміщає в контейнер .З нього зразок подається в машину, а потім у ході біохімічних реакцій стає видно, чи містить зразок бактерії туберкульозу.

GeneXpert може перевірити на стійкість до одного з найбільш поширених протитуберкульозних препаратів – рифампіцину

При виникненні хоча б одного з симптомів туберкульозу необхідно негайно звернутися до лікаря з яким заключено декларацію для визначення подальшої тактики ведення.

Пам ятайте:

 • туберкульоз можливо вилікувати;
 • не займайтесь самолікуванням;
 • в Україні лікування протитуберкульозними препаратами безкоштовне.

Чекаємо Вас на флорографічне обстеження органів грудної клітини у 116 каб. поліклініки №1 .

Туберкульоз – не вирок! Будьте здорові та бережіть себе!

 

Завідуюча ПМСД №3

КНП «ХМКЛ ім.О.С. Лучанського»

Л.М. Добровольська